Дитина піддається негативному впливу: що робити батькам
Опубліковано 23 Травень 2025 о 10:00
Блог Діти в місті Одеса > Дитина піддається негативному впливу: що робити батькам

Photo: Freepik
Сучасний світ дуже динамічний, активний, гучний і не завжди безпечний і доброзичливий. Щодня наші діти контактують з навколишнім середовищем. Школа, гуртки, друзі у дворі та у соцмережах. Соціалізація – це класно, але інколи батьки починають помічати негативні прояви поведінки, коли дитина стає замкнутою, агресивною або захоплюється сумнівними речами. «Діти в місті» дізнавалися, як зрозуміти, що дитина піддається негативному впливу, і що робити батькам.
Як розпізнати негативний вплив?
Photo: Freepik
Зміни в поведінці дитини можуть бути очевидними, а можуть бути ледве помітними. Особливу увагу необхідно звернути на різку зміну поведінки, коли спокійна дитина стає агресивною, а весела та оптимістична різко перетворюється на мовчазну та відсторонену. Якщо дитина перестає ділитися з вами новинами і не бажає підтримувати діалог, необхідно бити на сполох.
Ще одним сигналом може стати зміна кола спілкування. Раптове дистанціювання від старих друзів та поява нових, про яких ви нічого не знаєте, має насторожити. Також батьки мають хвилюватися, якщо дитина спілкується з особами, що мають сумнівну репутацію.
Батьки мають звернути увагу на стан дитини, якщо у неї різко починаються проблеми з навчанням і дисципліною у школі. Дитина може почати прогулювати уроки, конфліктувати з вчителями або однокласниками або поводитися провокативно. Звичайно, у підлітковому віці така поведінка має місце, але інколи вона може перетинати межу.
Також варто придивитися до дитини, якщо у неї з’являються нові звички, вона використовує сленг або жаргон, який ви не розумієте. Найстрашніше, якщо дитина починає цікавитися темами агресії, порушенням правил, протестами.
Вам може сподобатися наша стаття: У дитини немає друзів: як допомогти
Що робити батькам
Photo: Freepik
Для початку необхідно розуміти, що негативно впливати на дитину можуть не лише її однолітки. Джерелами негативного впливу можуть бути соцмережі, авторитарні або маніпулятивні дорослі, а також різні релігійні організації, під вплив яких можуть потрапляти діти та підлітки. Щоб зменшити ризики, у вас з дитиною мають бути довірливі стосунки.
Візьміть за правило цікавитися життям дитини, її друзями та захопленнями. Будьте уважні до деталей, але не перетворюйте життя дитини на постійні допити.
Якщо помічаєте, що поведінка дитини стає дивною, можна звернутися до спеціалістів. Психолог або психотерапевт можуть допомогти визначити природу негативного впливу та побудувати стратегію дій.
Найважливіше – це довгострокова стратегія виховання дитини. Змалечку необхідно навчати дитину критичному мисленню, вмінню казати «ні», оцінювати ситуації та не йти за більшістю. Якщо з дитинства виховувати в дитині внутрішню опору, стати жертвою токсичного впливу їй буде складніше.
Варто зазначити, що негативному впливу найчастіше піддаються діти з низькою самооцінкою, які шукають визнання й прийняття. Тому головна задача батьків виховувати щасливу та впевнену у собі дитину, яка вміє відстоювати власні кордони.
Читайте також: Чому покоління зумерів мріє про світ без гаджетів