Як розпізнати депресію: перші симптоми
Опубліковано 25 Жовтень 2024 о 10:00
Блог Діти в місті Одеса > Як розпізнати депресію: перші симптоми
Photo: Freepik
Депресія – це серйозний психічний недуг, який сьогодні вражає мільйони людей по всьому світу. Для України ця проблема особливо актуальна, адже багато людей живуть у постійному стресі, переживають травмуючі події та втрати. Все частіше депресія зустрічається у підлітків.
«Діти в місті» зібрали перелік найпоширеніших перших симптомів депресії, на які варто звернути увагу, щоб своєчасно виявити хворобу.
Зміни в настрої та поведінці
Перше, що впадає в око, це зміни в настрої. Людина була активною та веселою, але раптом стає замкнутою, сумною, дратівливою. Для кожної людини абсолютно нормальні періоди злетів та падінь, зміни настрою. Однак, коли поганий настрій з його наслідками триває понад два тижні, це привід звернути на свій стан ретельну увагу.
Прояви, які можуть свідчити про депресію:
- постійний сум,
- дратівливість або гнів,
- неможливість відчувати емоції,
- втрата інтересу до улюблених занять,
- апатія.
Звертайте увагу на загальну картину самопочуття. Чим більше симптомів депресії ви помічаєте, чим більше ці зміни впливають на ваше повсякденне життя, тим важливіше якнайшвидше вжити заходів.
Читайте також: Психічні розлади у дітей: лікар пояснив, на що звернути увагу
Фізичні симптоми
Photo: Freepik
Депресія – це хвороба, яке не лише змінює наш настрій, а й впливає на фізичний стан. При депресії знижується активність префронтальної кори головного мозку. Це впливає на когнітивні функції людини. Стає важче думати, вчитися, сприймати інформацію ззовні.
Доведено, що депресія впливає на гормональний фон. Під час цього стану значно підвищується рівень кортизолу, що впливає на метаболізм і серцево-судинну систему. Страждають і нейромедіатори (серотонін та дофамін), які відповідають за регуляцію настрою. Під час депресії їх рівень систематично знижується. Саме тому при важкій депресії прописують медикаменти, які напряму впливають на серотонін.
Загалом, депресія може негативно вплинути на гормональний баланс, що призводить до різноманітних хронічних захворювань та зниження імунітету в цілому.
Для депресії характерні наступні фізичні симптоми:
- низький рівень енергії,
- висока втомлюваність,
- порушення сну,
- втрата апетиту,
- загострення хронічних хвороб,
- погіршення загального самопочуття.
Якщо ви або ваші близькі відчуваєте постійну втому, головні болі, нехарактерні болі в животі, і на це немає чіткої медичної причини, це привід звернути увагу на психологічні проблеми.
Соціальні взаємодії
Photo: Freepik
Як відомо, під час депресії дуже страждають соціальні зв’язки, адже у людини пропадає бажання спілкуватися з оточуючими. Буває важко не лише зустрічатися і спілкуватися, але й відповідати на дзвінки та повідомлення. Депресія змушує людей віддалятися від свого кола спілкування, навіть від самих близьких.
І хоча для деяких людей самотність не несе загрози, для багатьох соціальна ізоляція може бути дуже руйнівною.
Депресія несе в собі багато різноманітних загроз. В занепад приходять буквально всі сфери життя, включно з роботою та навчанням. Найгірше, що може статися, це поява суїцидальних думок. В таких випадках спеціалісти радять негайно звертатися за допомогою до психіатра. Ба більше, при виникненні думок про самогубство може знадобитися госпіталізація та посилений контроль за людиною. Варто також зазначити, що раннє втручання може допомогти вам або вашій близькій людині впоратися з цією хворобою на самому начальному етапі. Тож не ігноруйте ранні симптоми та завжди звертайтеся за порадою, якщо відчуваєте, що щось не так.
Вам може знадобитися наша стаття: Як пережити страшні новини та повернутися до життя