Аденоїди у дітей - як вчасно розпізнати та вилікувати патологію
Опубліковано 27 Жовтень 2023 о 17:00
Блог Діти в місті Одеса > Здоров'я і спорт > Аденоїди у дітей - як вчасно розпізнати та вилікувати патологію
Photo: anc.ua
Аденоїди - це поширена патологія, знайома багатьом батькам. Її формування відбувається протягом тривалого часу та підлягає лікуванню на всіх етапах розвитку. Аденоїди - це мигдалики, що знаходяться в носоглотці. У дитячому віці їх розмір досягає максимальних розмірів через активну роботу імунної системи та її фізіологічну незрілість. Саме через верхні дихальні шляхи до організму дитини потрапляє більшість антигенів, і лімфоїдна тканина в носоглотці стає першим бар'єром на їхньому шляху. Через це вона часто гіпертрофується, щоб забезпечити достатньо ресурсів для боротьби з патогенами. При цьому не варто чекати на її самостійне зменшення — у цьому випадку необхідне комплексне лікування.
Лікарі часто починають з медикаментозних методів, призначають промивання (часто використовуються антисептики та сольові розчини, наприклад, Аква Марис), антибіотики чи фізіотерапію.
У разі розвитку ускладнень чи посилення тяжкості використовують хірургічне втручання.
Як запідозрити розвиток хвороби
Лікарі виділяють певний перелік симптомів, що характерний для ранніх стадій захворювання:
- Часті нежиті, які з часом не минають, а посилюються;
- Постійні спроби дихати ротом;
- На тлі цього – нормальна або субфебрильна температура тіла;
- Постійна гугнявість навіть при вільному носовому диханні.
Ця клінічна картина розвивається через поступове збільшення обсягу лімфоїдної тканини. Вона розростається і перекриває собою хоани, не даючи повітря вільно проникати з носових ходів у горло. Через це малюк перебуває у постійному стані гіпоксії, знижується його працездатність. Діти стають примхливими, неуважними та регулярно сонними через порушення нічного сну. У цей період батькам важливо запідозрити розростання аденоїдів, оскільки надалі постійна гіпоксія та необхідність дихати ротом призводять до відставання у психічному та фізичному розвитку та деформації кісток черепа. Якщо затягнути з лікуванням, навіть після повного лікування дитина буде жити з характерним напіввідкритим ротом.
Photo: anc.ua
Як вилікувати аденоїди
Використовуються два напрями лікування:
- Медикаментозний. Призначаються промивання антисептиками, які дозволяють видалити з носових ходів слиз та бактерії, звільнивши їх для повітря та введення ліків. За наявності запалення застосовують антибіотики, для зняття набряку збільшеної мигдалики використовують судинозвужувальні засоби.
- Хірургічний. Найчастіше мигдалику видаляють оперативно, що дозволяє повністю позбутися симптомів патології.
У разі своєчасного виявлення патологію можна вилікувати без негативних наслідків для дитини. Чим раніше її було виявлено, тим ефективнішим буде лікування.