Аккерманська фортеця (КП "Фортеця")



Аккерманська фортеця в Білгород-Дністровському - величезна фортифікаційна споруда, яка не має аналогів в Україні

 

Аккерманська фортеця в Білгород-Дністровському це цінний історичний і архітектурний пам'ятник, а також зразок містобудування 13-15 століть.

Це одне з оборонних споруд в Україні, яке прекрасно збереглося до нашого часу.

Цікаві історичні факти

Розміри Аккерманської фортеці по-справжньому грандіозні. Їй не знайти аналогів серед інших подібних будівель на території нашої держави. Споруда має форму неправильного багатокутника. Вона розташована в місті Білгород-Дністровський. Будівництво фортеці відбувалося на скелях узбережжя Дністровського лиману на залишках найдавнішого міста під назвою Тіра. Будівництво цієї дивовижної фортеці було розпочато через необхідність оборони Білгород-Дністровського від ворожих нападів. Воно тривало протягом двох сотень років. Для того періоду споруда була потужним і міцним, і відігравало важливу роль в історії України.

Структура фортеці

Оборонні стіни Аккерманській фортеці мають протяжність 2 з половиною кілометри, висоту веж - до 15 метрів, а товщину стін - до 5 метрів. Споруда оточена глибоким 20-метровим ровом, який був спеціально вирубаний в скелі. З північного боку фортеця омивають води лиману. Аккерманська фортеця в Білгород-Дністровському була укріплена 34 потужними вежами з разлінчним архітектурним планом, кожна з яких мала своє призначення і була пов'язана з найдавнішими переказами і легендами. На жаль, більшість з них не збереглися до нашого часу. Увійти в Акерманську фортеця можна було з боку міста через так звані Кілійські ворота, що представляють собою кам'яну споруду з 2-х поверхів. Ворота були обладнані піднімається мостом, і гратами з гострими кінцями.

Фортечні двори

Аккерманська фортеця вміщувала 4 двори, які мали свої унікальні призначення, і за допомогою кожного з яких могла здійснюватися оборона. До наших часів збереглися лише 3 таких двору. Для захисту народу під час ворожих нападів був побудований цивільний двір, який є найбільшим за площею (близько 5 гектарів). Тут були розміщені житлові будинки, розібрані в 19 столітті. Зараз на височини цивільного двору ми може побачити залишки мінарету (турецької фортеці), який був зведений на місці християнської церкви 12-13 століть, а також найвищу башту фортеці - Сторожову. Гарнізонний двір займає площу в два гектари і вміщує на своїй території стайні, казарми, склади, призначені для боєприпасів. Через спеціальні ворота можна було увійти в цей двір. Вони були оснащені унікальною захисною системою. В даний час від даних воріт бере початок кільцева дорога. Практично зруйнований зараз так званий Портовий двір, який був призначений для складів і торгівлі.

Загадкова цитадель

Найдавнішою частиною Аккерманській фортеці є Цитадель. Вона була зведена в кінці 12 століття і має площу близько 300 метрів в квадраті. Цитадель є фортеця в фортеці, по кутах якої розміщені найвищі і міцні вежі. Їх висота досягала двадцяти метрів, а товщина - п'яти метрів. Тут знаходився комендант, його двір, підвал для пороху, а також комендантську охорона. Цитадель по колу була прекрасно оборони і по-справжньому недосяжна для ворога. У ній було безліч підземних укриттів і секретних ходів.

Що подивитися

Зараз в Акерманській фортеці працює прекрасна музейна експозиція з колекцією найдавніших археологічних розкопок. Тут можна побачити предмети з давнього міста Тіри, який існував близько 2500 років тому. Поруч зі спорудженням ви побачите, що залишилися фрагменти Тіри. У касах музею можна придбати цікаві матеріали про історію Білгород-Дністровського та Акерманської фортеці.


Контакти

+380 (48) 496 97 18 - администрация
+380 (48) 496 97 80 - заказ экскурсий
kp_fortecya@ukr.net


Посилання


Адреса

Одеса
вул. Ушакова, 2 В, м.Білгород-Дністровський, Одеська область